Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Mužská tvář v sobě skrývá nejedno tajemství. Přečtěte si, jak na to, abyste odhalila, jestli je váš miláček temperamentní, klidný nebo vášnivý.

Oči = vnímavost
Zahleďte se mu do očí a přečtěte si v nich, jak umí být ve skutečnosti citlivý.

Velké oči - svoje vlastní problémy prožívá naplno. Pokud jde ale o trable druhých, bohužel se do nich nedokáže úplně vcítit. Ale snaží se o to.

 

Malé oči - je citlivý a z jeho očí sem tam ukápne i nějaká ta slza. Je to muž, který se dokáže vžít do druhých. Když vás vezme do náručí, všechno se rázem obrátí k lepšímu.

Normální oči - v těchto očích si přečtete, že je optimistický, živý a má smysl pro humor. Pokud je někdo z jeho okolí v nesnázích, je k němu velice vnímavý a milý.

Brada = energie Brada je vlastně taková převlečená energie, s kterou vchází do každého dne. Najdete v ní úplně všechno.

Rovnoměrná brada - energie se v něm probudí hlavně při mazlení. Je milý a přívětivý. Akčnost nepatří k jeho silným stránkám.

Hranatá brada - pro takového muže není nic problém. Ať už je to sport, kino nebo diskotéka, on nikde nechybí. Mazlení ve dvou příliš nevyhledává.

Nevýrazná brada - naprosto přesně ví, co chce, a většinou toho i dosáhne. Když si něco vezme do hlavy, udělá pro to i nemožné.

Tvar obličeje = vztah k ženám Podívejte se mu pečlivě na tvar obličeje.. podle toho zjistíte, jak bude ve vašem vztahu fungovat.

Oválný obličej - tak tohle je rozený romantik. Procházky v přírodě, milostné sms, rande za svitu měsíčku apod. vedle něj si budete připadat jako v pohádce. Když si je jistý svými city, udělá pro vás první poslední. S ním vám bude dobře.

Kulatý obličej - na takového chlapa se můžete stoprocentně spolehnout. Velice rychle zjistí, jakou máte náladu, popřípadě co vás trápí, vyslechne vás a pokaždé najde pár utěšujících a hřejivých slov. Možná to bude tím, že sám je velice citlivý a klidný.

Hranatý obličej - nudit se s ním rozhodně nebudete. V každé situaci dokáže pobavit a v zásobě má vždycky něco ztřeštěného. Dělá mu totiž dobře, když je středem pozornosti. Vaše srdce si získá, než byste řekla švec, ale pozor! Touží po něm i jiné ženy, takže buďte ve střehu.

Nos = vášnivost Podle nosa poznáš kosa, ale taky vášeň.

Orlí nos - s tímhle mužem zažijete doslova a do písmene úplně všechno. Projdete nebem i peklem a nudit se s ním rozhodně nebudete. Je to vášnivec až na půdu.

Normální až dlouhý nos - v jádru nepatří mezi velké vášnivce, ale pokud zjistí, že po vášni toužíte, pak je ochoten udělat cokoliv, jen aby vám vyhověl a vy jste byla šťastná.

Krátký nos - sem tam rozpačitá pusa, občas zamilovaný pohled… Tento typ sice nepatří mezi největší vášnivce, ale o to víc je citlivý a vnímavý.

Uši = sebevědomí Tak co, jak si asi stojí váš partner v otázce svého sebevědomí?

Normální až velké uši - často působí velice sebevědomě, ať už ve svém sportovním týmu nebo mezi kamarády. Když se ale dostane mezi cizí lidi, pak se většinou drží zpátky.

Malé uši - tenhle chlap je takové usměvavé sluníčko a všichni ho mají rádi. Přesto je ale spíš stydlivý a drží se radši v pozadí.

Přirostlé ušní lalůčky - o něj si dělat starosti v žádném případě nemusíte. Pokud se mu něco nepodaří, nedělá z toho vědu. Prostě se to nepovedlo, tak to vyjde příště ...

Rty = milovník
Prozkoumejte pohledem jeho pusu a dozvíte se, jak moc by vás dokázal milovat.

Úzký horní ret - po jeho boku se nemusíte ničeho bát. Tenhle muž má věrné srdce a s cizí ženou by se nelíbal.

Větší horní ret - je srdečný a plný citů. Od něho asi nikdy neuslyšíte něco ošklivého, ale naopak - tenhle muž bude stát vždycky při vás.

Větší spodní ret - vztahy mu nahánějí tak trochu hrůzu, a proto patří spíš mezi dobré kámoše. Ale pokud se vám podaří získat jeho srdce, máte vyhráno. Bude o vás pečovat jako o princeznu.

Souměrné rty - z těchto úst na vás čekají samé komplimenty. Nikdo jiný totiž nedokáže tak procítěně říci "miluji tě".

Tajemství lidské tváře

 

 

Chcete lépe rozumět svým příbuzným, známým a spolupracovníkům? Zkoumejte jejich oči! Podle čínského umění siang-mien (čtení z tváře) jsou totiž sídlem duše.

Velké oči Jsou považovány za ideál krásy. Prozrazují inteligenci, sílu, nápaditost a upřímnou povahu. Lidé s velkýma očima jsou si vědomi své erotické přitažlivosti, mají sklon k rychlému vzplanuti. Zvláště o ženách platí, že v milostných hrátkách rády experimentují. Většinou nemají zábrany. Ve společnosti se chovají jako typičtí extroverti, jsou vřelí a srdeční. V zaměstnání si jedinci s tímto typem oči nenechají ujít žádnou příležitost, která je může posunout o něco výš. Dobře se uplatňují v zábavních branžích. Výmluvně zamrkání jim často uvolňuje cestu vpřed.

Malé oči Pozor! Nápadně malé oči předznamenávají závist, nevěrohodnost a zatvrzelost. Negativní úsudek je však nutné vyslovovat s krajní opatrností. Problém malých očí je v tom, že nic a nikoho nevpustí do své soukromé sféry. Lidé tohoto typu bývají loajální a puntičkářští, coi někteří zaměstnavatelé náležité oceňují. V partnerství můžeme mluvit o jedincích, kteří se snaží zajistit milovanému protějšku komfort. Samolibá zatvrzelost a žárlivost však může vztah totálně zničit. Ženy s malýma očima se na rozdíl od mužů nebojí rizika. I přes nesympatický dogmatismus jim nelze upřít inteligenci.

 Také patří k ideálu krásy. Vypovídají o emocionálním člověku, který je vybavený intelektuální bystrostí a často i skvělou fyzickou konstitucí. Ženy s tímto typem očí se v milostných záležitostech chovají velmi zdrženlivě a snadno se dají ovlivnit třetí osobou. Je možně, že si zoufají z vlastních pochybností. Bohužel se stává, že od nich partner odejde, protože kapituluje před vrtkavostí své krasavice s kočičíma očima. V zaměstnání jsou lidé tohoto typu velmi flexibilní, jistí ve svých rozhodnutích a schopní rychle řešit problémy. Nebojí se ani těžké fyzické práce, což je zoceluje.

Oči zešikmené dolů Oči zešikmené dolů bývají spojovány s jemností, důvěrou, ochotou pomáhat, ale zároveň i se sklonem k melancholii. U žen platí, že mají většinou dobrý instinkt na solventní muže a umějí ocenit pohodlné finanční zajištění. Neměli bychom si však myslet, že materiální aspekt u nich stojí na prvním místě. V lásce umějí být přizpůsobivé. Jsou šťastné ve vztahu s dominantním partnerem. Lidé s tímto typem očí se mohou dobře uplatnit v sociálních službách.

 Charakterizují introvertní jedince se sklonem k vypočítavosti a úzkoprsosti. Těchto vlastnosti si však nejsou příliš vědomi, jelikož vystupují rázněji a družněji, než by odpovídalo jejich povaze. Ženy s takovýma očima mají rozdílně složitou povahu. S velkou samozřejmostí se pohybují od jednoho problému k druhému. Snad za to může jejich - mírně řečeno - přílišná zvědavost. Domněnky, které o každém a o všem konstruují a ničím nedokládají, jim ubírají na věrohodnosti. Často mají problém s navázáním trvalého vztahu, založeného na vzájemné důvěře.

 Obvykle je můžeme pozorovat u lidí otevřených a podnikavých. Těmto jedincům však někdy chybí potřebná špetka dynamiky, aby zrealizovali svoje sny. V kontaktech s okolím bývají naivní - to jim způsobuje určitá zklamání. Lidé s očima daleko od sebe mají nestabilní psychiku, což se může projevit v profesním životě. Náladový člověk jen sotva může podávat kvalitní výkony v činnostech, které vyžadují smysl pro vytrvalost. Mužům i ženám s touto polohou očí často kyne štěstí v lásce

TAJEMSTVÍ LIDSKÉ TVÁŘE ; Brady

 

Chcete lépe porozumět svým příbuzným, známým a spolupracovníkům? Zkoumejte jejich brady! Podle čínského umění siang-mien ( čtení z tváře ) vypovídají o tom, nakolik si dokážete uchovat radost ze života.

Kulatá
Naznačuje vyhraněný smysl pro rodinu. Lidé s tímto typem brady jsou mírumilovní. Výborně si počínají v situacích, kdy je nutné urovnat spor. Mají vysokou pracovní morálku. I když si kariéru neplánují, mohou být dost úspěšní. Jejich schopnost spolupracovat jim přináší úspěchy. O ženách platí, že se rády obětují ve prospěch svých nejbližších. Domácí spokojenost je pro ně vším, touží po dětech a vnoučatech. V sexu jsou konzervativní, jen zřídka se upínají k "akrobatickým" výkonům.

Špičatá
Prozrazuje vysokou inteligenci. Tito lidé ovšem bývají nadměrně citliví a často trpí výkyvy nálad. Říká se o nich, že milují klepy a občas se chovají úskočně. V životě nedokáží být osamoceni, pořád vyžadují nějaké publikum. K jejich přednostem patří to, že dobře vnímají jevy mezi nebem a zemí. Mají skvělou intuici, dovedou předvídat. Obvykle se rychle rozhodují. V milostných záležitostech jim dělá problém rozlišení flirtu a opravdové lásky.

Široká
Svědčí o korektním člověku, který má velkou sebedůvěru. Všechno, co začne, také dokončí. Má nevyčerpatelnou zásobu energie a mívá úspěch ve společnosti. Když jde o čest, přestává s ním všechna legrace. Jeho citová paleta je bohatá, najdou se na ní výrazné ochranitelské instinkty, hluboká láska k vlastním dětem a schopnost soucítit s ostatními. Někdy však nedokáže naplno projevit city k partnerovi. V žádném případě neodpouští nevěru, tu považuje za totální potupu.

Hranatá
Její nositelé se většinou projevují jako bojovníci. Jsou to energičtí a vitální lidé, někdy až se sklonem k zarytosti a hrubosti. Pozor na takové povahy, těžko se smiřují s porážkou. Někdy je hluboce urazí i to, když je na ulici přehlédnete. V zaměstnání postupují podle předem vypracovaného plánu. Jestliže se jejich talent směruje špatně, mohou se dostat za hranici zákona. Žijí na vysoké noze a jejich partnerské vztahy podléhají citovému chaosu. Ženy se chovají dominantně.

Vystupující
Vyskytuje se především u mužů a svědčí o velké sebedůvěře. V jistých případech můžeme hovořit také o aroganci či agresivitě. Tito lidé bývají úspěšní, jelikož jsou obdařeni talentem pro podnikání a řízení druhých. Mají také schopnost rychle a dobře se naučit cizí jazyk, což jim otevírá dveře do velkého světa. Ženy s vystupující bradou jsou zaměřené na kariéru a často mají problémy s penězi. Dovedou si však vybrat partnera, který je dokáže uspokojit.

Ustupující
Lidé s takto vytvarovanou bradou mají jen malou ctižádost postoupit v životě výš. Přesto jsou velmi oblíbení, možná proto, že nikoho neohrožují. Jejich zájem se omezuje pouze na to, aby svůj život strávili poklidně. Někdy jim hrozí dramatické osudové zvraty. Problémy, které se v takových případech nahromadí, je možno zvládnout jen tehdy, když tito jedinci překonají svůj vrozený sklon ke lhostejnosti a uvědomí si, že se o své štěstí musí zasloužit.

Dvojitá
Je symbolem lidí, kteří si umějí s požitkem vychutnat život. Milují dobré jídlo a velmi rádi vaří! Říká se o nich, že jsou velmi odolní a patří k obratným diskutérům. Ostatní zřejmě dovedou ocenit jejich zábavnou povahu, neboť jsou ve společnosti vítáni. Důležitým znakem těchto jedinců je vášnivost. Muži s dvojitou bradou mají talent pro vydělávání peněz. Pouhé hromadění majetku je však neuspokojuje, dokáží s ním velkoryse nakládat.

Protažená
Máme co do činění s psychicky labilním člověkem, který má sklony k hazardu. Kupodivu mu nikdy nechybí peníze. K jeho kladným vlastnostem patří organizační talent a schopnost získávat přátele. I když profesně nevyniká, může to díky velké ctižádostivosti dotáhnout na vedoucí posty. Lidé s tímto typem brady jsou něžní milenci. U druhého pohlaví mají většinou úspěchy.

TAJEMSTVÍ LIDSKÉ TVÁŘE ; Pohled očí

 

Chcete lépe porozumět svým příbuzným, známým a spolupracovníkům? Zkoumejte jejich oči! Podle čínského umění siang-mien ( čtení z tváře ) jsou totiž sídlem duše.

Dvojsmyslný pohled
Od lidí s tímto druhem očí rozhodně neočekávejte projev vlastního názoru. Ano, přesně takhle se dívají nadprůměrně přizpůsobivý jedinci, kteří se mnohdy neumějí soustředit. K jejich typickým vlastnostem patří především pohodlnost, což se často projevuje i v partnerském vztahu. Muži s tímto pohledem většinou očekávají, že zástupkyně druhého pohlaví jsou na světě od toho, aby všechno zařídily. Pozor na ně!

Lstivý pohled
Člověk s nápadně přimhouřenýma očima nepatří k bezproblémovým beránkům. Nejčastěji v něm hledejte egoistu, který nevěří nikomu a ničemu. Mnohdy se zbytečně trápí bezdůvodnou závistí. Má však velkou fantazii, kterou může uplatnit v různých profesích. Jeho hlava je plná nápadů. V partnerském vztahu se občas projeví jako žárlivec.

Ospalý pohled
Takhle se většinou dívají snílkové s flegmatickým přístupem k životu. Těmto lidem chybí vůle k překonávání překážek. Než by bojovali, raději rezignují. Hledají partnery, který by byl naprosto bez chyb.Rozhodně si nepotrpí na "italskou" domácnost. Podvědomě se vyhýbají konfliktům, vyprovokovat je k hádce se rovná nadlidskému výkonu.

Panovačný pohled
Obvykle patří autoritářským typům, které se uplatňují na pracovišti i v rodině. Ano, díváme se do očí jedince nesmírně energického a zároveň citově chladného. K jeho největším kladům patří úžasná činorodost. Během krátké doby je schopen naučit se zcela novým věcem. Pokud je vaším partnerem, možná vás inspiruje ke kvalitním výkonům. Umí dodat sílu, ale i ponížit.

Bdělý pohled
Můžete mít dojem, že tento člověk je neustále ve střehu. Jako by snad ani neodpočíval. Něco na tom bude. Přesně takhle se dívají lidé bez zábran. A většinou bývají hodně bystří a inteligentní. Žádné dveře pro ně nejsou předem zavřené. Mají skvělou paměť a uvažování šachového hráče. Málokdy se spletou při odhadu situace.

Smyslný pohled
Prozrazuje silně citově založeného člověka. Obvykle vás okouzlí svým zjevem a chováním. Krása jeho očí bourá hradby zábran a jistot. Tak magickému pohledu málokdo odolá. Lidé se smyslnýma očima mívají mnohostranné zájmy a tendenci žít luxusnějším stylem. V jejich přítomnosti se nebudete nudit. I krátkodobý vztah může být zážitkem, na jaký se nezapomíná ani po letech.

Čtení z ruky

Vdovský prstenec, čára starých panen

linie vdovecká

Byla symbolem starých panen. Bývá též nazývána vdovská čára. Ukazuje na ztrátu partnera úmrtím či jiným způsobem. Osoba stráví podstatnou část svého života sama. Též se objevují na rukou lidí, kteří se cítí osamělí i v existujícím vztahu.

Šalamounův prstenec

Šalamounův prstenec

Ukazuje na moudrost, poradní schopnosti a porozumění s neutěšenou situací ostatních. Psychologové, pečovatelé a zdravotníci by tento kruh měli mít. Dotýká-li se nebo přetíná-li čáru srdce, najde osoba uplatnění v pečovatelských službách, což jí dokonce může nahradit opravdový rodinný život.

Saturnův prstenec

Saturnův prstenec

Osoba s tímto znakem je samotář či jí chybí jistý druh vztahu. Může mít depresivní či melancholické ladění nebo může být zahrabána do vědecké práce, přehlíží či ztrácí běžné lidské vztahy.

Čára Marsu

linie Marsova

Tato linie je zasazená do čáry života a může být stejně silná či silnější než ona sama. Zabezpečuje ochranu před nebezpečím, ztrátou, chorobou a dalšími neštěstími. Je výbornou ochranou v případě, že sama čára života je slabá.

- linie se táhne po celé délce linie života = pevné zdraví, chuť do života, neúnavnostz linie vystupuje rovná linka k Jupiterovi = úspěch, matematichatství a dědictví. Vhodná povolání:ávník, lékař, voják
- linie krátká, zpřetrhaná = nehody (i budoucí) linie protínaná linkami vedoucími od palce = nadbytnergie k dosažení vysokého věku. Aktivní a plodný

Oblouk intuice

kruh intuice

Tato linie značí velkou sílu intuice. Není jednoduchým výsledkem úsudku, inteligence a přirozené znalosti psychologie, ale i něčeho, co má opravdové duševní zdroje.

- končí-li na vrchu Měsíce= mediální schopnosti, senzibilita, léčitelství
- končí-li na Venuši= aktivita v sexuální oblasti, "pudová představivost"
-ostrůvek na začátku čáry= zděděné sklony k medialitě

Čáry ovlivnění

linie ovlivnění

Někdy jsou pokládány za čáry rozhodování. Jsou to jemné opuštěné linie bloudící přes velké čáry. Ukazují změny názorů, často jako důsledek vnějšího vlivu. Jestliže běží z Venušina vrcholku, důvodem ke změně názorů budou rodiče či starší člen rodiny.

Léčivé rýhy

léčivé linie

Tyto typické znaky nacházíme na Merkurově hrbolku. Skládají se ze tří vertikálních či lehce diagonálních čar, někdy přerušených čtvrtou čarou. Poukazují na zájem o zdravotnickou či podobnou práci včetně duševní.

Čára zdraví (via hepatica)

linie Merkurova

Staří Řekové se domnívali, že čára zdraví nabízí informace o stavu jater, odtud je pojmenovaná via hepatica. Nyní věříme, že spíše odráží imaginární stezku životem, než že je spojena pouze s našimi játry.

Čára zdraví může být částí čáry intuice či od ní zcela oddělena. Obvykle míří rovně nahoru z Měsíce (Neptunova místa) do Merkurova vršku, ačkoli u některých lidí může vést do formující se léčivé čáry. Někdy existují dvě paralelní čáry. V tomto případě chiromanté pokládají vnitřní linii za čáru zdraví a vnější za Merkurovu čáru. Jste-li z toho všeho zmatení, nebojte se. Jakákoli čára v této oblasti vás bude informovat o zdraví a léčbě.

Přítomnost čáry zdraví svědčí o tom, že si osoba své zdraví uvědomuje, má potřebu pečovat o sebe i o druhé. Je-li čára roztřepená, ráda se stará o členyrodiny či ostatní jí blizké. Jestliže se otáčí a končí na linii vztahů, bude zde důležitý vztah s velkým vlivem na subjekt a též bude na chvíli ovlivněno zdraví člověka.

Rodinný kruh

prstenec rodiny

Může být čistý a jasný, ale častěji bývá šupinatý či řetězovitý. Čím jasnější čára, tím pravděpodobněji osoba povede rodinný a domácí život. Čára bude více přerušovaná, jestliže dochází k častým změnám či stěhováním v rodině. Občas nacházíme vnější kousky čar po stranách rodinného kruhu. To vypovídá o několika domovech či o řešení otázek ohledně rodičovského majetku. Tečky, čárky a ztráty za barvení znamenají problémy v rodině či s rodiči.

Linie, které se paprskovitě rozbíhají z rodinného kruhu naznačují rodinné střety. Stojí za to vypátrat jejich příčinu, abychom přesně viděli, do které oblasti života se tyto střety promítají. Silné záhyby pokračující ven z rodinného kruhu napovídají o uzavřenosti vůči rodičům, točí-li se nahoru k vrcholku dlaně, a o uzavřenosti vůči partnerovi a dětem, točí-li se dolů.

Společenská čára

společenské linie

Jemné čáry mezi Apollonovým a Saturnovým prstem vypovídají o tom, že subjekt nebude nikdy nadlouho sám a měl by se nakonec zamilovat.

Apollonův kruh (prstenec)

Apollonův prstenec

Naznačuje přechodný blok štěstí ve vztahu, či zklamání v nějaké zálibě či tvořivé činnosti.

Vedlejší linie - Sourozenecká čára

sourozenecké linie

Tyto čáry se dotýkají linií vztahů, ale na druhé straně ruky. Obvykle bývají vryty lehčeji než čáry vztahů.

Vedlejší linie - Venušin pruh

Venušin pás

Začíná u kořenů Saturna a Apollona, předurčuje citlivost a citovost, schopnost připoutat pozornost druhého pohlaví.

Může být přítomen celý nebo pouze jeho část. Obvykle jsou přítomny jeden či oba konce pásu a střední část chybí. Pruh se může nalézat na jedné či obou rukách, může být vyznačen jemně či dosti hluboce. Naznačuje tu část senzitivity, která dovoluje osobě sympatizovat s druhými, ale též zranitelnost a možnost ublížit sám sobě.

Pokud linie chybí je citovost potlačena. Je-li linie výrazná, dlouhá a rudá, sexualita se může vymknout kontrole. Linie je normální délky a růžová - srdečný a milý charakter, který miluje lidi i zvířata. Je ve společnosti oblíben pro šarm a přitažlivost.

Vedlejší linie - Čáry dětí

linie dětí

Tyto linie vedou vertikálně dolů skrze linie vztahů. Aby mohly být důležité, musí protínat nejméně jednu z nich. Doporučuje se používat lupu. Měli byste odhrnout bubínek ke straně ruky a mezi svými prsty podrobně prostudovat, co vidíte. Vždy srovnejte instrukce na obou rukách, neboť vedlejší ruka obsahuje přiléhavější popis.

Vedlejší linie - Linie vztahů

linie vztahů

Tyto malé, často hluboce zaříznuté horizontální linie vedou přes údernou hranu až k Merkurově hrbolku, v mítě mezi Merkurovým prstem a čárou srdce. Je velmi příhodné, že leží právě tady, neboť Merkurův hrbolek je spojen s komunikační schopností a čára srdce zase s city. V minulosti se chiromantici domnívali, že jedna linie vztahů znamená, že osoba bude mít jedno manželství, zatímco dvě čáry znamenaly manželství dvě. Nyní se však kloní k názoru, že množství čar přítomných v jakékoli době vyjadřuje spíše, co subjekt chce, a nemusí reprezentovat to, co se stane. Stará moudrost znovu potvrzuje svou cenu. Jisté však je, že se čáry mohou velmi dramaticky upravovat, když člověk mění svůj životní styl či zájmy.

Neverbální komunikace řeč těla a výběrový pohovor

nonverbální komunikace u zaměstnavatele

Neverbální projevy "řeči těla" - gesta, postoje, mimiku i další projevy vnímáme i činíme většinou podvědomě. Většina z nás přemýšlí nad tím co chce říci, ale jen málokdo se soustředí na své neverbální projevy. Neverbální projevy z uvedených důvodů mohou o nás vypovědět více než bychom si většinou přáli. Z tohoto důvodu je třeba se soustředit i na kontrolu neverbální komunikace. O tom, která gesta je možno použít, a která ne, je třeba přemýšlet a případně vhodná gesta i trénovat.

Pro zamyšlení mohou sloužit i následující ilustrační obrázky. Jak jsou gesta uvedená na obrázcích vhodná pro výběrový pohovor?

neverbání konunikace a uchazeč o práci
Neverbání komunikace ilustrační obrázek č.1

nonverbání konunikace uchazeč o zaměstnání
Nonverbální komunikace ilustrační obrázek č.2

neverbání konunikace u zaměstnavatele
Řeč těla ilustrační obrázek č.3

neverbání konunikace výběr práce
Neverbální komunikace ilustrační obrázek č.4

neverbání konunikace a vyběrový pohovor
Nonverbální komunikace ilustrační obrázek č.5

řeč těla

Jistě i vy posuzujete lidi nejen podle obsahu jejich řeči, ale i na základě smyslových vjemů a signálů.

Jistě i vy posuzujete lidi nejen podle obsahu jejich řeči, ale i na základě smyslových vjemů a signálů. To je neverbální neboli mimoslovní komunikace. Stačí, aby se člověk oblékl do nevhodných šatů nebo se na vás ušklíbl - a nepříznivý dojem je tu. Ohodnotíte ho negativně dřív, než pronese slovo. Vaše hodnocení může být ukvapené, ale to nic nemění na skutečnosti, že je přirozené.

Neverbální komunikace je vedle psychologie barev nejzajímavější předmět zkoumání v problematice osobního image. Pokud zvládnete pravidla neverbální komunikaci, máte na své straně jednoho z nejmocnějších pomocníků. Jejich znalost vám umožní získávat informace o lidech na základě signálů, které k vám vysílají a dostat pod svou kontrolu signály, které vysíláte vy.

Tip
Při posuzování neverbální komunikace lidí nebuďte ortodoxní: berte v úvahu i okolnosti jako zdravotní stav osoby, kterou sledujete, prostředí, ve kterém jste se setkali, momentální situaci apod. Pokud si někdo mne špičku nosu, může to podle pravidel neverbální komunikace znamenat, že je nejistý. Ale co když ho prostě jen něco kouslo a teď ho svědí hojící se místo?

V následující tabulce jsou vyjmenována různá gesta s popisem, co vyjadřují.


Gesto, poloha Signál, informace
Zájem nakloněná hlava ke straně
ukazovák směřující k uchu
hlazení, škrabání na hřbetu nosu
hlazení po bradě
zaujetí
pozornost, zájem
zamyšlení se, zvědavost
zvěda­vost, pozornost
Nezájem pohled do stropu
masírování čela
hraní si se šperky
kreslení si na papír
nepřítomnost, nezájem
únava, nesoustředěnos­t
nepřítomnost, snaha o ukončení
neúčast
Opozice posazení v čele stolu
hlava mírně předkloněná
brýle v ústech
vztyčený ukazovák
přivírání očí
obě ruce v kapsách
autorita, nadřazenost
útok­
pasivní nesouhlas
poučo­vání, pokárání
nelibost, příprava na útočení
pohrdání, opovržení

Varovné signály ; nemávejte rukou!

 

 
Varovné signály – nemávejte rukou!

Jaké prostředky využíváme k tomu, abychom zaujaly objekt našeho zájmu? A naopak, jak se nás snaží získat on? Někdy je těžké rozpoznat, zda dotyčná osoba projevuje náklonnost nebo to jsou jen naše představy...


Prvním projevem při setkání je výraz ve tváři. Úsměv značí, že jsme dané osobě sympatičtí. Může se ale jednat jen o zdvořilost, proto musíme počkat, jak dlouho dotyčnému úsměv ve tváři vydrží. Naopak, pokud se dotyčný na začátku neusměje, neznamená to, že si o vás myslí něco špatného. Úsměv je dobré znamení Setkáte-li se s mužem, který vám je sympatický, pozorujte, jak s vámi jedná. Během povídání vám naslouchá, na jeho tváři občas zahlédnete nenucený úsměv a párkrát si vás prohlédne od hlavy až k patě? Pak mu vaše přítomnost nevadí. Jestli během rozhovoru nedokáže udržet pohled do vašich očí, nemusí to znamenat nezájem. Možná je jen trochu stydlivý. Zda-li stojí o vaši přítomnost, poznáte i podle toho, že se snaží stále nahodit nějaké nové téma, abyste spolu měli o čem hovořit. Nejeví pozornost? Udělejte to samé! Projevíte-li o muže zájem, ale máte pocit, že on vaši pozornost neopětuje, přestaňte si ho všímat. Zkuste to vydržet, protože v některých případech nezájem opravdu zabírá. V tu chvíli se žena stává pro muže nedobytná a on ji chce získat. Samozřejmě, že toto pravidlo není vždy platné, ale mnohokrát už se osvědčilo. V opačném případě, pokud neprojevuje zájem on, zkuste přejít na tzv. chlapskou pozici a dobývejte vy jeho. Musíte ale rozpoznat, kdy je mu to nepříjemné a včas přestat. Pozorujte ho Poslouchejte, jak mluví, jaký používá jazyk, pozorujte jeho gesta. Tím si usnadníte práci. Budete vědět nebo alespoň tušit, o čem s ním hovořit, jaké jsou jeho zájmy a jak se vyvarovat některých témat. Nezapomeňte ale na sebe. Nechoďte na druhou stranu za každou cenu. Pokud je on vegetarián a vy nedáte dopustit na biftek, tak ze sebe nedělejte zastánkyni rostlinné stravy. Během vztahů nebo při jejich navazování se můžete měnit k obrazu svého objektu zájmu, ale neměly byste přitom ztratit osobnost.

Řeč těla ; jak se ji naučit vnímat

 

Někdy ani nemusíte promluvit a je jasné, že máte mizernou náladu. Přestože se snažíte tvářit přívětivě, dotyčný pozná, že se vám vaří krev. A není to proto, že byste měla pěnu u úst. Promluvila řeč vašeho těla.


Úsměv – úsměvem signalizujete otevřenost. Jestliže se prostě nedokážete moc usmívat, lidé si myslí, že vás nezajímají, že jste chladná a rezervovaná. Vlídné usmání je jako pozvánka – přitáhne k vám lidi, pro které je signálem, že jste ochotná s nimi konverzovat (takže proto se na vás vždy nalepí ten největší trouba, když se na něj na podnikovém večírku ze zdvořilosti usmějete).
 
Projevy souhlasu – když posloucháte vyprávění, které vás zajímá, mimoděk přikyvujete a říkáte něco jako "hmm" a "jo" za každou třetí větou. To je důležité hlavně pro pocit jistoty toho, kdo mluví – pokud někoho chcete tak trochu vystresovat, ovládněte svoji řeč těla, přestaňte s navyklým kýváním a nasaďte kamennou tvář. Nehněte ani brvou a řečníka budete mít za chvíli na lopatkách.
 
Postoj – všimněte si, jak stojíte, když s někým hovoříte. Pokud máte překřížené nohy nebo ruce, jste v obranné pozici. Ten člověk vám nejspíš nebude sympatický. Naopak projevem náklonnosti je uvolněný postoj a noha nakročená směrem k dotyčnému.
 
Dotek – fyzický kontakt signalizuje, že jste otevřená i citovému kontaktu. Pokud se někoho často dotýkáte (jen tak mimochodem, aniž byste si to uvědomila), záleží vám na něm více než na ostatních. Ale pozor – hodně lidí si chrání svůj osobní prostor a je jim nepříjemné, když jim ho někdo naruší, byť by to myslel dobře. Pak byste naopak mohla připadat dotěrná a vlezlá.
 
Oční kontakt – znáte to? Když vám někdo sympatický něco říká a vy na chvíli přestanete vnímat, hledíte mu upřeně do očí? Asi těžko. Jestliže se vyhýbáte pohledu do očí, je to jako byste měla na čele napsáno faleš, postranní úmysly nebo strach.
 
Lidé tyto signály vnímají spíše podvědomě, ale velmi silně. Převážná většina vašeho dojmu z projevu někoho jiného závisí na tom, jak vnímáte jeho řeč těla.
 
 
Na co si dáváte u druhých pozor, když s nimi komunikujete?

Rozumíte řeči těla?

 

 

 

 

Neverbální komunikace je ve srovnání s komunikací pomocí slov starší jak z pohledu vývoje lidstva, tak z pohledu vývoje jedince. Jednoduchým příkladem komunikace beze slov může být "rozhovor" matky s několikadenním kojencem. Dítě se odpočívá v matčině náručí, ta s ním instinktivně pohupuje, hladí jej a líbá. Dokonalý ničím nerušený neverbální soulad. Slova jsou zbytečná. Přestože sotva narozené dítě neumí mluvit, dokáže dát najevo své potřeby a je pouze na citlivosti a vnímavosti matky, nakolik úspěšně dokáže jeho signálům porozumět.

Neverbálně člověk vyjadřuje své duševní rozpoložení, pocity, emoce, prožitky nebo myšlenky často ryzeji a pravdivěji než prostřednictvím slov. To, jakým způsobem sami využíváme řeči těla bývá podmíněno naší osobností a především temperamentem. Rozdíly jsou mezi muži a ženami, mezi dětmi a dospělými, mezi různými společenskými skupinami. Ve svém vnějším projevu odrážíme rodinné tradice i kulturní oblast, z níž pocházíme. Řeč těla nemálo vypovídá i o našem aktuálním zdravotním stavu.

 

Osobní zóny
Každý máme určitý osobní prostor, jehož narušení v nás může vyvolat nejistotu, napětí nebo dokonce agresi. Jedná se o ono lidové "pustit si někoho k tělu". Výbornou ilustrací potřeby osobního prostoru je linka hromadné dopravy. Všimněte si, že se nejprve zaplní jednotlivá místa na dvojsedadlech a teprve poté si další cestující přisedají k již sedícím. Podobně v přednáškovém sále budou nejdříve obsazená sedadla ob jedno místo. Při jízdě výtahem s cizími osobami si iluzi svého osobního prostoru snažíme uchovat alespoň odvrácením pohledu.

Bezprostřední fyzickou blízkost ochotně sdílíme jen s rodinnými příslušníky a důvěrnými přáteli. Částečně jsme schopni a nuceni tolerovat ji při vyšetření u lékaře. Narušení osobní zóny výrazně špatně snášejí úzkostní lidé, lidé uzavření a lidé trpící bolestmi. Vnímání osobního prostoru je podmíněno i kulturně, např. Arabové ve srovnání s Evropany nemají požadavek na prostorovou vzdálenost tak velký.

Nechcete-li být při komunikaci považováni za nepříjemné, nechcete-li ve svém protějšku vyvolat napětí a nejistotu, držte si od něj asi metrovou vzdálenost. Pokud si to nevyžaduje situace (např. nehovoříte-li s nedoslýchavým člověkem), respektujte tuto vzdálenost během celého rozhovoru. Mnohdy pomáhá, je-li mezi komunikujícími nějaká umělá bariéra pult v obchodě, konferenční stolek apod.

Doteky
Zahrnují vše od podání ruky přes pohlazení či facku až k erotickému laskání. Ženy jsou obecně vstřícnější na dotek, samy se častěji dotýkají. Vyjma tradičního podání ruky je každý dotek významným zásahem do již výše zmiňované osobní zóny. Zvolíme-li jako příklad opět hromadné dopravní prostředky, můžeme si dobře uvědomit, nakolik nám je nepříjemné, dotýkají-li se nás, byť zcela nezáměrně, cizí lidé. Často se dotýkáme svých nejbližších a oni se dotýkají nás. Psychologové varují, že nedostatek doteků a mazlení v útlém dětství může být jednou z příčin poruchového chování dětí v pozdějších letech. Staří nebo osamělí lidé si potřebu doteků kompenzují pořízením domácího mazlíčka. Nadměrné dotýkání se druhých však také může působit rušivě. I malé děti mají právo na svůj osobní prostor. Neustálé "otlapkávání" tetičkami, sousedkami a babičkami pro ně pak bývá utrpením.

S doteky nešetřete, ale ani je nepřehánějte. Vnímejte a respektujte potřeby svého partnera (v komunikaci). Dostanete-li se do situace, kdy cítíte potřebu dotknout se cizího člověka (projev soucítění, podpory často u  lidí pracujících v pomáhajících profesích), je společensky i osobně nejpřijatelnější uchopení za ruce, u dětí pak i pohlazení po vlasech. Poplácávání po ramenou či ženském pozadí je výsadou skutečně intimních přátel, jinak působí nepřiměřeně a vulgárně.

Postoje
Polohou těla vyjadřujeme touhu přiblížit se k druhému nebo se naopak vyvázat z kontaktu, rozšiřujeme svůj osobní prostor nebo se choulíme do sebe. Dvě přítelkyně v kavárně s hlavami těsně u sebe jednoznačně signalizují zaujetí společným tématem hovoru. Přikloníme-li se během rozhovoru ke svému partnerovi, dáváme tím najevo zájem a ochotu naslouchat. Ruce zkřížené na prsou, odtahování se od partnera, uhýbání očima či zabývání se zcela jinými záležitostmi nesouvisejícími s tématem hovoru jsou pak zcela zjevným projevem nezájmu a mnohdy i neúcty.

Pokud si to situace nevyžaduje jinak, měli by rovnocenní partneři při rozhovoru buď oba sedět nebo oba stát. Stojící je vůči sedícímu automaticky v nadřazené pozici. Podobně, hovoříme.li s dítětem, měli bychom se "snížit" na jeho úroveň.

Gesta
Jsou lidé, kteří se bez pomoci rukou a nohou téměř nedokáží domluvit. Výrazná gestikulace je obvykle výsadou lidí temperamentních a energických nebo naopak osob nejistých a nervózních. U jedněch je to jeden z akcentů jejich osobnosti, u druhých určitý způsob obrany ("šermování" rukama před obličejem protivníka). Stejně jako vše, co se neverbální komunikace týká, je i v případě gestikulace obtížné říci, co je ještě v normě a co již působí rušivě. Pomocí gest můžeme upřesnit své slovní sdělení, zjednodušit či zdůraznit jeho obsah. Nadměrná gestikulace však při rozhovoru může rušit.

Pokud si sami nejste jisti, zda vaše gestikulace nepůsobí příliš teatrálně, požádejte o posouzení své přátele nebo se zkuste pozorovat na videonahrávce z nějaké rodinné akce. Nesklouzněte však ani do opačného extrému. Vyjadřování zcela oproštěné od gest a posunků působí prkenně a hodí se spíše do pracovního kontaktu.

Mimika
Prostřednictvím výrazů obličeje dáváme najevo především své emoční rozpoložení. Dle výzkumů je mimovolní obličejová exprese emocí naprosto totožná u všech lidí na celém světě. Sedm základních emocí - štěstí, překvapení, strach, zloba, smutek, spokojenost a zájem se projeví zcela stejným způsobem u každého člověka bez ohledu na jeho původ a kulturní zázemí. Mimiku však využíváme i zcela vědomě a záměrně. Úsměv, úšklebek, vypláznutí jazyka či naznačení polibku jednoduché a zcela jednoznačně dešifrovatelné signály. Kombinací záměrného a nezáměrného mimického vyjádření je jakýsi "vzorec ženské koketérie", který je dle jeho autorů rovněž zcela nezávislý na kulturní tradici. Svádějící žena má údajně pootočenou hlavu s bradou dolů, přivřená ústa, ústní koutky mírně zdvižené a oční duhovky horizontálně pootočené vpravo.

Zcela jedinečné místo v neverbální komunikaci mají oči. I stará moudrost připomíná, že oko je oknem do duše. Jediným pohledem můžeme pohladit i zabíjet. Díváme se upřeně, podezíravě, zamilovaně. Oči klopíme, obracíme v sloup či s nimi plaše uhýbáme. Někteří z nás jsou docela dobře schopni udržet "pokerovou tvář", výmluvnost očí však dokáže uhlídat málokdo.

Nesoulad verbálního a neverbálního sdělení
Psychologové varují před jevem, který nazývají "dvojná vazba". Opakovaný nesoulad verbálního a neverbálního sdělování může mít dalekosáhlé důsledky zejména v citovém a osobnostním vývoji dítěte. Matka volá dítě k sobě: "pojď sem miláčku", zároveň se však od něj mimovolně odtahuje a v jejím hlase je cítit zloba a nepřátelství. Opakované prožívání takovéto situace dítě mate a znejišťuje. Takové dítě pak obtížně rozlišuje mezi projevy náklonnosti a nezájmu, později může mít potíže v navazování a zejména v udržení kvalitních vztahů. Některé psychologické teorie dokonce naznačují, že právě tato "dvojná vazba" může hrát svou úlohu v etiologii schizofrenie.

Existují desítky teorií objasňujících význam toho či onoho pohledu, pohybu nebo gesta. Měli bychom je však využívat spíše jako orientační vodítko než jako slovník tajné řeči neverbální komunikace. Intuice, vnímavost a naladění se na partnera v komunikaci jsou nejlepším prostředkem k vzájemnému porozumění.

Řekni mi, jak sedíš

 

 

Řekni mi, jak sedíš, a já ti řeknu, jaká jsi, i tak by se dal parafrázovat známý výrok původně o četbě. Asi často příliš nepřemýšlíme o tom, jak sedíme, i když právě způsob sezení ovlivňuje naše držení těla, bolesti zad i to, jak unavené jsme za celý den. Kromě toho to, jak sedíme, vypovídá cosi i o naší povaze. Psychologové rozdělili ženy podle způsobu sezení do šesti skupin. Zkuste si tedy otestovat, do jaké kategorie byste se zařadily a zda charakteristika odpovídá skutečnosti.

1. Nohy jsou vzájemně propletené.

-  jste společensky založená, nezištná, vždy ochotná pomoci druhým z nesnází. Pro tyto vlastnosti a pro svůj takt jste ve společnosti velmi oblíbená.

 

2. Koleno je přehozené přes koleno.

- jste energická žena usilující o skvělou kariéru. Té podřizujete i osobní život. Ve vztahu k jiným lidem se snažíte prosazovat své zájmy nad zájmy ostatních.

3. Nohy jsou přitisknuté k sobě, chodidla spočívají pevně na zemi.

- na vás je v práci spolehnutí a dokážete si poradit i s náročnějším úkolem. K práci i ke všemu, co vás v životě potká, přistupujete racionálně a s nadhledem. Jste žena do nepohody.

4. Nohy jsou pevně přitisknuté k sobě a chodidla vysunutá dopředu.

- máte smysl pro přesnou organizaci práce, ráda vše dopředu plánujete, nerada improvizujete. Těžkosti vám může působit váš sklon k tvrdošíjnému lpění na detailech, což mnohé odrazuje a ani rodina není často nadšená.

5. Kolena jsou u sebe a špičky stočené dovnitř.

- samostatnost a rozhodnost nejsou vaše silné stránky, stejně jako důslednost. Jste nekonfliktní typ a často se necháte ovlivnit okolím, ale to může být mnohdy považováno spíše za slabost než za přednost. Protože to víte, bráníte se takovému chápání vaší osoby, ale vaše reakce bývají často přehnané až hysterické.

6. Nohy jsou překřížené a vysunuté dopředu.

- jste ráda středem pozornosti, od ostatních vyžadujete podřízenost a poslušnost. Býváte panovačná. Nápadně se oblékáte a ve společnosti dáváte neustále k dobru různé příhody, v nichž hrajete hlavní roli. Ale protože to vše vyprávíte s vtipem, jste ve společnosti celkem oblíbená.

Nehodíte se do žádné z kategorií? Ani psychologové nejsou neomylní. Ať už ale sedíme jakkoli, vždy by to mělo být zdravě, se vzpřímenými zády, s lokty mírně od těla  a uvolněně. Neunavíme se tak rychle a ještě budeme vypadat hezky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

spammer

(spammer, 16. 10. 2008 11:37)

fajfkljaklfjdkljfldjfjfkljdfkldjfkdjfkdjf
fjkfjsfkjfkjdfkjkfjkfjkfjdkfjjfkdjkasjkfjdkjfaj
fjkljaskfjkfdkjskafjdkjfksajfkjkdsjfskdfasdjf
fksfjkasjfkjkjaskfjksdjfkjfkjfkdjfkdjfkjfkjdkfjfkjdkjfkdasjfkjaklfjkaf
fjksajfkjfjakfjkdfjkdfjdkjfkjfksajfkdfjkasjfkdjfksfjsdf
fjskajfklajfksdjfkjsafkljasfkjdklfsdjfkjsdfjkdsfjdkfjdkfjdf
fjsklfjlskafjkjfklasjfkljdfkjdklsjfkjdfjklasfjdkljfklf
fjdlsjflkdjklfjfjkdfjdkfjdkjfjfdkfjdklkljfkjfkfj
fjdklsjfdkljfkjsklfjkjfkjlfljsdfkdklfjf
fjsdklfjsjjfjfklsdjfkdfjkdfjldkfjdfjfjkljsfkldfkljsdjfsf
fjklsdfkldfkljdlfjldsjkfdjkfkdkl

realita

(realita, 16. 10. 2008 11:37)

iva a aneta jsou devky

aneta smrdi

(michal hnat, 16. 10. 2008 11:36)

ssssssssmmmmmmrrrrddddiiiiiissssssssss

spammer

(spammer, 16. 10. 2008 11:36)

dfsagdgfgfdklfggflkkglglkfglkdgkkglkgldgkldgkldfkgldfgkldfgkldfgkldfkgldfkgldfkgldkgldfgk
gfdgfjgkdfjgkdfjgkfjdgggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggg
gggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggg
gggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggg

gggggggggggggggggggggggggggggggggggfddddddddddddddddddffffffffffffffffffdddddddddddddddddddddf
dddddddddddddddddddddddddddddddddddf

achy ty holky 2

(domikik, 16. 10. 2008 11:32)

sorry sorry sorry sorry malku
kdo je lesba

gajda hovoří

(gajda2, 16. 10. 2008 11:31)

aáááááááááhoj

gajda hovoří

(glajda, 16. 10. 2008 11:29)

je to docela dobrý članek , ale šlo by, aby tam byly ty obázky bráááádd!!!!!!!ty dlaně jsou good...gajda hovoří.......konec zvonec

ach ty holky

(dominik, 16. 10. 2008 11:25)

bojim se ze ne odkopne co mam delat?

lolo

(radek, 16. 10. 2008 11:24)

jsem hajzl

jses lol

(kluci, 16. 10. 2008 11:23)

ty vymrdanej kriple

ahoj pico

(radek, 16. 10. 2008 11:21)

jsem buzna!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

kdo nehuli je krava

(ganja, 16. 10. 2008 11:17)

lol je to hafo

TELEPATICKÁ KOMUNIKACE SE ZVÍŘATY

(MARTIN, 24. 3. 2008 18:03)

TELEPATICKÁ KOMUNIKACE SE ZVÍŘATY


Jasnovidec Martin Wszolek, rozšířil své služby i na Vaše domácí mazlíčky, po nedávné příhodě se svoji stálou klientkou.

Jednalo se o 2 letou fenu Labradora, který trpěl nevysvětlitelným nechutenstvím, i když klientka pro svého mazlíčka kupovala to nejlepší na našem trhu. Toto jasnovidce zaujalo, a zaměřil se i na tento problém a telepaticky zjistil, že se jedná o zdravotní problém s vnitřním orgánem, načež navrhl nový program stravy, a zdravotní stav se po půl roce enormě zlepšil po všech stránkách.Klientka byla pozitivně překvapená, i když ze začátku přikládala programu malý význam, ale skokové změny, které pozorovala na svém miláčkovi ji přesvědčili, že jde tím správným směrem.
Zvěrolékař, který se o pejska, staral, byl také překvapen, živostí a změnou nálady zmiňovaného Labradora. Skrytá nemoc zvířete, by se totiž prohlubovala, jak klientka zjistila od svého Zvěrolékaře, kterou diagnostikoval Jasnovidec.Samozřejmě, zde zvěrolékaři nechci vyčítat nejakou jeho nepozornost nebo nekompetentnost, ale každý, kdo má pejska nebo kočičku, a navštívil, zvěrolékaře ví, jak jsou nákladné některá vyšetření nebo operace.

Pokud máte nějaký problém, se svým domácím mazlíčkem, můžete se obrátit na Jasnovidce Martina Wszolka, který ochotně provede komplexní diagnostiku Vašich miláčků.Zejména psů, koček, koní a jiná..


• Zdravotní diagnostika

• Vhodnost stravy

• Vhodnost prostředí ve kterém Váš miláček často přebývá nebo se pohybuje

• Hledání zaběhnutých psů atpd.

Mob.: 732 246 135, e-mail: sidhi@email.cz
Kontakt: web http://mysteria.unas.cz